Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynków

 
 


    Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku -
jest to dokument wykonany przez osobę uprawnioną, zawierający informację o charakterystyce energetycznej budynku obliczonej zgodnie z metodologią opartą na ogólnych ramach podanych w Załączniku do Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

    W Polsce wypełnieniem zapisów dyrektywy jest przyjęty przez Sejm pakiet aktów prawnych regulujących cele wytyczone przez Wspólnotę na gruncie krajowym, w tym:

  • nowelizacja Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane;

  • nowellizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;

  • nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego;

  • rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2008 r. w sprawie przeprowadzania szkoleń oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną część techniczno-użytkową;

  • rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub samodzielnej części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich czarakterystyki energetycznej.

    Wprowadzona w 2009 r. nowelizacja ustawy Prawo Budowlane precyzuje sytuacje, w których powinno być sporządzane dla budynku świadectwo charakterystyki energetycznej. Obowiązek ten dotyczy budynków nowych, oddawanych do użytkowania oraz budynków istniejących, podlegających sprzedaży lub wynajmowi.

   Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury z dnia 06-11-2008r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form projektu budowlanego, każdy projekt budowlany musi zawierać Projektowaną Charakterystykę Energetyczną.


Również taka usługa jest możliwa w ramach naszej oferty: 

  • jako opracowanie do projektu budowlanego - dla architektów i biur projektowych,
  • jako opracowanie weryfikujące parametry techniczne, związane z elementami mającymi wpływ na charakterystykę energetyczną budynku, zawarte w projekcie budowlanym - dla inwestorów, którzy chętnie poprawią te parametry, aby jeszcze bardziej zmniejszyć energochłonność budynku (czego efektem będzie zmniejszenie kosztów jego eksploatacji).


    Certyfikacja energetyczna budynków prowadzona jest przy uwzględnieniu normatywnych warunków użytkowania zgodnych z przepisami techniczno-budowlanymi - warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
 

   W myśl postanowień dyrektywy należy zapewnić niezależność prowadzonej oceny energetycznej budynków i ich systemów technicznych. Ocena ta ma być wykonywana przez wykwalifikowanych, niezależnych ekspertów, którzy mogą działać jako samodzielni fachowcy, bądź zatrudnieni w jednostkach publicznych lub prywatnych.

    W Polsce do wykonywania charakterystyki energetycznej budynku uprawnione są osoby, w stosunku do których wymagania zostały zapisane w nowelizacji  ustawy Prawo Budowlane. 
 

Zadzwoń do nas, chętnie odpowiemy na Twoje pytania!